Citadella
A Citadella és a Szabadság szobor Budapest főbb jelképei közé tartoznak, ám eredetileg mindkettő a magyar nemzet elnyomását hirdette.
A Citadellát az 1848-49-es szabadságharcot orosz segítséggel letörő habsburgok építtették a "rebellis" magyarok féken tartására 1854-ben, a legsötétebb elnyomó időszakban, a Bach korszakban. Az 1867-es kiegyezés után értelmetlenné vált, 1897-ben került a főváros kezelésébe.
A Szabadság szobor eredetileg több kisebb szoborral együtt Felszabadulási emlékmű a német és magyar hadsereget legyőző "felszabadító" szovjet hadsereg tiszteletére készült 1947-ben. Kisfaludi Stróbl Zsigmond alkotása. Eredeti felirata: "a felszabadító szovjet hősök emlékére, a hálás magyar nép". Húúúú ! A kompozíció része volt egy hatalmas kőből faragott zászlós, géppisztolyos szovjet katona is, melyet 1956-ban, a forradalom idején összetörtek, ám később újra kifaragták és felállították, 1992-ben távolították el végleg. A főalak hosszas huzavona után megmaradt, de új feliratot kapott: "Mindazok emlékére, akik életüket áldozták Magyarország függetlenségéért, szabadságáért és boldogulásáért."
Érdekesség: a sárkányölő alak másolat, az eredetije Nyíregyházán az I. világháborús hősi emlékmű fő alakja, melyet 1928-ban állítottak fel Nyíregyháza főterén. 
2019 őszén fotóztam Budapestet a Citadelláról, párás őszi időben, ez főként a Műegyetemről és a Szabadság hídról készült fotókon látszik. 

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /