Kesztölc, Klastrompuszta
 Klastrompuszta nevét a Boldog Özséb alapította Pálos kolostorról kapta. Boldog Özséb Esztergomban volt kanonok, az 1241-42-es tatárjárás, mongoljárás után, 1246-ban lemondott kanonoki méltóságáról, javait szétosztotta a szegények között, s a Pilisben, a Szántó környéki barlangokban élt remeteként. Pár évvel később összegyűjtötte remete társait, a barlangok közelében kolostort és templomot építettek, létrehozta az egyetlen magyar szerzetesrendet, a Pálos rendet. A régészek és művészettörténészek a klastrompusztai romokkal azonosították az első, a szent kereszt tiszteletére szentelt pálos templomot és kolostort, amelyet a 13. század végén gótikus stílusúban átalakítottak, bővítettek. Boldog Özséb itt is halt meg, s itt temették el.

 / A romok azonosítása a legelső pálos monostorral némileg kétséges, a pilisi pálos monostorok azonosítása problémás, elképzelhető, hogy a legelső templom és monostor máshol volt. Pilisszentkereszten, Pilisszántón és Pomáz Nagykovácsi dűlőben is hasonló romok találhatók, s a legelső, kisebb templom és monostor helyének azonosítása nem egyértelmű./

 A 13. századi pálos kolostort a törökök Buda, Visegrád és Esztergom elfoglalását követően, 1541-1543, felgyújtották, azóta rom. A 150 éves török uralom után a pálosok a Pilisszántó melletti romokkal azonosították a Szent Kereszt templomot és kolostort, azt építették újjá, mellette jött létre Pilisszentkereszt falu. A ciszterciek is a magukénak tartották, pereskedtek is a birtokjogért, de a pálosoké maradt az 1780-as évekig, amikor a "kalapos" király, II. József feloszlatta a szerzetes rendeket. A Klastrompusztai terület 2006 óta ismét a pálos rendé.

 Kesztölc első írásos említése 1075-ből maradt fenn, Kestelci alakban. Ekkor a Garamszentbenedeki apátság birtoka volt. A török idők elmúltával tótokkal népesítették be a megfogyatkozott lakosságú pilisi falvakat, Kesztölcön is főleg szlovákok laktak. 1947-ben az ún. "lakosságcsere" keretében, sok szlovák átköltözött a Felvidékre, s helyükre a Csehszlovákiából kényszerrel kitelepített magyarokat költöztettek. Szép, takaros falu, a főtéren a világháborús emlékműre turul madár "vigyáz".          

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyban megtekinteni.     / Ha nem a nyitóoldalról érkezett, a nyitóoldal innen elérhető: www.magyarorszag-szep.hu  /