Abádszalók két kora Árpádkori település, Tiszaabád és Tiszaszalók települések egyesülésével jött létre 1896-ban. A sztyeppéről hozott magyar névadási szokás szerint mindkettő személynévi eredetű. Abád a török eredetű apa jelentésű Aba ragozott alakja. Az Aba, magyar királyt is adó nemzettségnek  már Szent István korában is számos birtoka volt. Az Abádi révet Anonymus említi Szent István korából az 1200 körül íródott gesztájában: a besenyő Thonuzoba és neje itt temettetett el. Nem voltak hajlandók felvenni a kereszténységet.
A Szalók nemzetség a fennmaradt adatok szerint főként a XII. században rendelkezett sokfelé birtokokkal a környéken.
Első fennmaradt írásos említéseik: 1138: Obad, ill. 1248: Tyzazalok. Az 1241-42-es mongoljárás itteni pusztításairól nem maradt feljegyzés. A XIV. század elején mindkét település templomos hely. A török idők végén, 1680 körül elnéptelenedtek. A XVIII. században több hullámban magyarokat és németeket is telepítettek a földbirtokosok, reformátusokat és katolikusokat egyaránt.
1973-ban megépült a Kiskörei vízlépcső, majd fokozatosan kiépült a Tisza-tó. Abádszalóknál hozták létre a tó legnagyobb strandját, nyári hétvégeken rengetegen fürdenek itt. A strand két oldalán kishajó kikötők vannak, nyugat felől a Szalóki yacht kikötő, kelet felől az Abádi kikötő. 2023-ban a kikötőknél, ill. a strand mellől fotóztam a szezonnyitó hajó felvonulást.
A Tisza-tó körül a gáton már körben végig készen van a kerékpárút, Tiszafürednél kerékpár kölcsönző is van. A halászatot is megtiltották, egyre jobbak a horgászok lehetőségei.
Abádszalókon a faluházban Babamúzeum van, egy itt élő hölgy magángyűjteménye, cca. 800-900 különböző népviseletű babával.
Minden évben március elején megrendezik a Böllérfesztivált, nagyszerű program.

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.     / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /