Bugac, Bugacpuszta
Bugac közelében volt a Homokhátság legnagyobb Árpádkori települése, kőházakkal, monostorral, háromhajós bazilikával. Erről korábbi fotók: http://www.magyarorszag-szep.hu/Bugac/index.html . A tatárjárás során elpusztult település környéke a nagyállattartó kunok szállásterülete lett. 1950-től önálló falu. 1989-től Bugacpusztaháza is önálló település.
Bugac határában, a településtől délnyugatra, találjuk a Kiskunsági Nemzeti Park egyik területét, ahol a híres bugaci ménes is van. A Karikás csárda melletti kis épületben lehet jegyet váltani a bemutatókra, melyek áprilistól október végéig vannak. Szekerekkel, vagy akár gyalog sétálva is be lehet menni a múzeumhoz és az istállókhoz. Honlap: http://www.bugacpuszta.hu/index.html A csárda melletti "tanyák" szálláshelyek.
A Pásztormúzeumban a pusztai életet bemutató bevezető mellett az ősi magyar hangszeren, dudán, kecskedudán is zenélt múzeumi vezetőnk, és tárogatón is. Két fiú sípon ill. citerán.
A csikós bemutató az istállók melletti homokos részen van, pusztaötös és lovas ügyességi játékok, valamint lófektetés, lóültetés, stb. A csikósok természetesen szőrén ülik a lovat ahogy őseink. Anti, a szamár is ügyes :).
A bemutató után a szekerekkel mentünk vissza a csárdához, ahol jót ebédeltünk. Ügyesek a csikósok, gyönyörűek a lovak.
/ Fotók: 2018./ Film a csikós bemutatóról a youtuben: https://www.youtube.com/watch?v=11-oHc43yEA&index=2&t=0s&list=PL94FD6D9E71D5C8C3                       

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /