Hajduszoboszló
Hajdúszoboszló kora Árpádkori település, korai írásos említései:1075: Zubuzlou wasar, 1214: Zobozlo. Egy szláv eredetű magyar személy, birtokos már 1075-ben vásártartási jogot kapott a településnek. A település birtokosai 1335-től Debreczeni Dózsa, és más debreceniek, majd Hunyadi János, Szilágyi Erzsébet, Corvin János, Szapolyai János, Dobó István. A XVI. században, a török időkben lakossága erősen megfogyatkozott, majd a 15 éves háború idején, 1594-ben, a krími tatárok teljesen el is pusztították.
 1606-ban Bocskai István erdélyi fejedelem 700 hajdút telepített az elpusztult Szoboszlóra, birtokosként. Báthory Gábor fejedelem 1610-ben már vásártartási jogot is adott a hajdúk ezen településének. 1623-ban pedig a Kösely folyó használati jogát is megkapták. A korábbi végvári katonák, harcosok, persze nem lettek egyik napról a másikra egyszerű földművesek. A középkori templom romjaiból erődítést építettek a rom körül, vizesárokkal vették körül. Az egész települést is nagyon széles sövénnyel és árokkal kerítették. S a fejedelmek hívásaira időnként hadba szálltak. 1663-ban a II. Rákóczi György lengyelországi hadjárata miatt "büntető" oszmánok, akik ekkor Nagyváradot is elfoglalták, felgyújtották, elpusztították Szoboszlót. Pár év után újra feléledt Szoboszló, és ismét a hajdúk egyik legjelentősebb városa lett. A szoboszlói hajdúk ott voltak Bocskai fejedelem seregében is. Részt vettek Buda ostromában is. Természetesen Rákóczi fejedelem oldalán is ott harcoltak, a habsburg csapatok komoly károkat tettek a városban.
 A hajdúk szokás szerint ekkor is felálltak, 1711-ben újjáépítették a török által 1660-ban lerombolt templomukat is. A hajdúk nem kapták meg a nemesekkel egyenlő jogokat, kemény adókat fizettek a habsburgoknak, a Dóró féle mozgalmukat keményen leverték. Természetesen ismét felálltak, Mária Teréziát már pénzzel és 100 lovassal támogatták.
A Hajdúszoboszló név a XIX. században kezdett rögzülni. A hajdúszoboszlóiak bőven kivették részüket az 1848-49-es forradalom, az I. és II. világháború honvédő harcaiban is.
 Hajdúszoboszló ma már elsősorban a termál gyógyfürdőről híres, Európa egyik legnagyobb fürdőkomplexumában évente több százezer turista fordul meg, közel 1.300.000 vendégéjszakát töltve itt. / Fotók: 2020./   
 

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.   / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /