Kehidakustány
Kehidakustány a Zala folyó két partján lévő három kora Árpádkori település egyesülésével jött létre 1941-ben, a 3. Barátsziget Kuistányba olvadt be. Kehida első fennmaradt említése: 1322:Kedhyda, de 1232-ben "in ponte Ketud" már írtak a hídról, amely egy ketud, "másodszülött" fiú birtokában volt.
Kustány
első fennmaradt említése: 1275: Kustan. Magyaros sztyeppei személynévi névadás. 1181-ben is írtak Custan nevű személyről. A csuvasos török eredetű szó üzletelő, nyerészkedő ember jelentésű.
A település területén már a bronzkorban is laktak, majd a kelták is letelepedtek itt. Két avar temetőt is feltártak a faluban.
1232-ben itt kezdődött a nemesi vármegyék kialakulása a királyi, ispáni vármegyék helyett. II. András ítélet levele a kehidai szerviensek nemesi jogairól szól. Több megyegyűlést és nádori gyűlést is tartottak itt. E falvakban több nemesi kúria is épült, a birtokosok többször változtak, ám az időközben megerősített kúriák és a falvak is áldozatul estek 1588-ban a török portyázásoknak. A XVII. században lassacskán újra benépesültek. 1681-ben a Hertelendy család lett birtokos, ők építették az 1740-es években a kúriát a Hárshágyi család középkori kúriája, a török korban erődítmény, részeinek felhasználásával. A Deák család házassággal jutott a kúria birtokába, ők 1854-ben adták el Széchenyi Ödönnek. Később a Baronyi, majd a Károlyi család tulajdona lett, 1925-ben került a kincstárhoz. 2003-ban helyre állították. A Söjtörön született és korán árvaságra jutott Deák Ferenc élete jelentős részét töltötte itt, 1808-1854 között, bár az évek nagyobb részében különböző helyeken járta iskoláit, végzett jogi tanulmányokat, majd az országgyűléseken vett részt. A Kehidai kúria ad helyt a Deák Ferenc múzeumnak, a "haza bölcse, Zala büszkesége" című állandó kiállításnak. Deák Ferenc a habsburgokkal 1867-ben létrejött kiegyezés fő szervezője volt.
A Kehidai temetőben, az egykori Kiskallos falu átalakított Árpádkori temploma temetőkápolna, itt nyugszanak Deák Ferenc szülei is. A középkori Kiskallos falu Kehidába olvadt, a török időkbe elpusztult. / fotók: 2016./

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /