Nyíregyháza
Nyíregyháza Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye székhelye. Első írásos említése: 1215: Nyr, azaz Nyír. Neve a nyíres, nyírfaerdő főnévből keletkezett, az egyháza utótag a tatárjáráskor elpusztult település megmaradt romos templomáról kapta, számos más egyház, egyháza végű településnévhez hasonlóan. A környék a honfoglalást követően a magyar fejedelmi központi szálláshely része, a környéken kerültek elő a X. század első felének csodálatos leleteinek, díszes tarsolylemezek, szablyák, veretes övek döntő többsége.
A tatárjárás során elpusztult falunak a XV. században 400 lakosa volt, ezzel akkoriban népes településnek számított. A török időkben sokan elvándoroltak, de a XVII. század elején Bocskai fejedelem ide is hajdúkat telepített, hajdúvárosi kiváltságot kapott Nyíregyháza. A Rákóczi szabadságharc után Károlyi Ferenc kedvezményeket adott a letelepedőknek. 1786-ban megkapta a mezővárosi kiváltságokat, évi 4 országos vásártartási jogot is. 1876-ban Szabolcs megye székhelye lett.
A közel 120.000 fős városban a szokásos intézmények mellett számos látnivaló ill. aktív pihenést szolgáló létesítmény is van. A Jósa András Múzeum állandó kiállításai között régészeti és néprajzi kiállítást láthatunk. A Sóstói múzeumfaluban, skanzenben, számos régi berendezett épületet, építményt helyeztek el, szánjunk rá pár órát. Tavasztól őszig van nyitva. Honlapja: https://muzeumfalu.hu/  Kalandpark és állatkert is van. / Fotók: 2018, az állatkertben unokáim fotóztak.:)                                            
 

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.   / Nyitóoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /