Pilis, Gerje forrásvidék
Pilis települést első ízben a XIV. században említi okirat, Pilis néven. Magyaros személynévi névadás. A szláv eredetű szó jelentése: kopasz. Itt ered a Gerje patak, amely eredetileg Albertirsáig folyt, s a neve Pilisnél Csíkos patak volt, nyilván a sok csík hal miatt. Albertirsától tovább volt egy vízfolyás neve a Gerje. Kőröstetétlennél egyesült a Perje patakkal. A kacskaringós Gerje-Perje Szolnok déli részén, az ipari park környékén folyt a Tiszába. A vízfolyásokat szabályozták, a Gerje-Perje csatorna most Tószegnél folyik a Tiszába.
A Gerje a ritka alföldi források egyike, Pilisnél a forrásvidéken sétányokat alakítottak ki, nagyon kellemes lett a korábban mocsaras környék. / A kialakításhoz mi készítettük a talajmechanikai vizsgálatokat./
A közelben alakították ki a millenniumi parkot.
A Beleznay kastély egyik legkorábbi barokk kastély, a szatmári béke után épült. A török időkben elnéptelenedett birtokra Beleznay János felvidéki tótokat telepített, nekik építették az evangélikus templomot 1770 után több lépcsőben. A XIX. században római katolikusok és református magyarok települtek Pilisre, nekik is épültek templomok.

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.   /  Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /