Romhány
Romhány Árpádkori település, első fennmaradt írásos említése: 1335: Rohman, magyar szokás szerint személynévi névadás, a személynév német eredetű.
1710 január 22-én itt vívták a Rákóczi szabadságharc utolsó csatáját. Sem a labanc sem az 500 svéd és 3000 lengyel katonával kiegészült, jelentős létszám fölényben lévő kuruc sereg nem tervezte aznapra az ütközetet, ám egy véletlen "érintkezés" után kora délután mindkét sereg hadrendbe állt. Elsőként a lengyel lovasok támadtak, bekerítették a labanc jobbszárnyat, köztük az áruló Ocskay huszárjait is, akik megadták magukat. A kuruc sereg többi része benyomta a mocsárba a labancokat. Sajnos a sikeres támadás után a kurucok megkezdték a győzelem esetére a fejedelem által beígért fosztogatást, eközben a mocsárból kikászálódó labancok újra hadrendbe álltak, s megfutamították a kurucokat. A csatában 300-400 kuruc és 700-800 labanc vesztette életét. A győzelem oda lett, a harctéren az osztrákok maradtak, de nagy veszteségeik miatt nem tudták üldözni a magyarokat. Egy vereséggel felérő "döntetlen" lett a szabadságharc utolsó nagyobb ütközetének a vége. Az eltervezett felvidéki hadjárat elmaradt, a körülzárt, de erős Érsekújvár felmentése nem sikerült, a felvidéki várak sorban megadták magukat a habsburgoknak.
A csata helyszínén, a Szátokra vezető út mellett áll a csata emlékére 1932-ben emelt turulmadaras obeliszk.
A barokk Prónay kastélyt 1735-1740 között építette Prónay Gábor. Itt született 1874-ben Prónay Pál katonatiszt, "különítményes", egyike azoknak, akiknek köszönhetjük, hogy Sopron és környéke ma is Magyarország része. A kastélyban tsz iroda majd iskola is volt, később a Híradástechnikai Gyár vette meg. Utóbb privatizálták, jelenleg magántulajdonban van, üresen áll, romosodik !
A Szent György rk. templom 1837-ben épült egy korábbi fatemplom helyén. / fotók: 2018 /   

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /