Szank
Szank az ókorban és a középkorban is alkalmas volt a megtelepedésre. A bronzkorban is lakták, a "kunhalmok" Magyarországon bronzkori temetkezések. Találtak itt szarmata és avar sírokat, leleteket is.
A kora Árpádkorban virágzó település volt itt a Kápolnahalom körül, amely a tatárjárás során elpusztult. XI. századi kőtemplomát háromszoros védelmi árok övezte. A tatárok ostromának számos régészeti lelete került elő. Nyilak, eldugott kincsleletek, halottak, stb. A feltárások során több száz síros Árpádkori temetőt is találtak, ám a falu neve nem őrződött meg.
A tatárjárást követő kun megtelepedés során az elpusztult falu helyén kun szálláshely jött létre, Szank szállása, Szankszállás. Az eleinte "pogány" kunok még a sztyeppei szokás szerint fegyvereikkel temetkeztek, majd megújították a korábbi templomot, megkeresztelkedtek.
A török időkben ismét elnéptelenedett, elpusztult a sorsára hagyott település. A terület Kunszentmiklós mezőváros közlegelője lett, s csak a XIX. század második felében, a legelők felosztásával, alakult ki a tanyavilág, s a község. 1862-től van református lelkész, 1907-re épült fel a református templom.
2019-ben épült meg a Kápolnahalom körül a Kiskun emlékhely, skanzen, weblapjuk: www.kiskunemlekhely.hu / Fotók: 2022./          

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.     / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /