Szentendre
Szentendre kora Árpádkori település, első okleveles említése: 1146. Nevét Szent András tiszteletére szentelt plébánia templomáról kapta. Szentendre helyén, ill. a környéken az őskortól kezdődően számos nép élt rövidebb, hosszabb ideig. A Pilisből a Dunába folyó 4 kisebb patak, és a Duna, kiváló életlehetőséget biztosítottak a különböző időszakokban, ám a fontos vízi útvonal egyben "forgalommal" is járt. Az első ismert nevű népesség az eraviszkuszok voltak, az ő településük helyén épült fel a római erőd: Ulcisia Castra. A Dunakanyar fontos védelmi helye volt a római limesnek, itt találkozott a kvádok és a szarmata jazigok szállásterülete. 551-től a longobárdok éltek itt, 100 síros feltárt temetőjük az eddig ismert legnagyobb longobárd temető. Az avarok a longobardok "hívására" jöttek a Kárpát medencébe 567-ben, s együtt semmisítették meg a gepidákat, ám Baján kagán avarjaitól a longobárdok is megijedtek, a következő év húsvétján kiürítették a Dunántúlt, átengedték az avaroknak. A környékről számos avar lelet ismert.
A 895 körül betelepülő őseink főként a Duna másik oldalát szállták meg, a legeltetésre alkalmas sík területeket. Ez 955 után változott meg, Talán már az egyébként a túlparton megszálló Taksony fejedelem hozta létre itt az első udvarházat, vagy a Dunántúli hatalmi központokat létesítő Géza fejedelem. Szent István király idejében mát minden bizonnyal királyi udvarház volt Szentendrén. A XII. században a Veszprémi püspökség oklevél kiállító helye, a XIII.-XIV. században főesperesség székhelye is. Eddig azonosítatlan helyen bencés kolostor is volt, 1493-tól pálos kolostor.
A törökök balkáni térhódításaival egyidejűleg már a XIV. században megkezdődött a szerbek és dalmátok letelepedése Szentendrén és a környéken. A legjelentősebb: 1690: Csernojevics ortodox pátriárka mintegy 37.000 szerbet hozott egyszerre, amikor kiderült hogy a habsburgok a Karlócai békével török kézen hagyták a szerb területeket.
Szentendre meghatározó építményei a XVIII.-XIX. századokban épültek, ezek határozzák meg a városképet, melyhez jól illeszkedik a Dunaparti sétány. / Fotók: 2019./
/ Szentendre nevezetessége a skanzen, azaz a Szabadtéri Néprajzi Múzeum, is, amely az egyik legnagyobb az országban. Erről külön oldalra teszek fel fotókat./

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /