Szentgotthárd
Szentgotthárd nevét egy a Rába és a Lapis összefolyásánál korábban állt kis templom védőszentjéről kapta. Első írásos említése: 1187: Villae S. Gotthard. Az 1183-ban alapított ciszterci monostor templom védőszentje e korábbi templomé lett. A cisztercieket III. Béla király hívta, s ő alapította a monostort, így ő tekinthető a város alapítójának is. 1391-ben a hanyatló apátságot Zsigmond király a Széchy családnak adományozta. Ők alakították át templomerőddé.
A mai barokk templom és kolostor épületegyüttes a XVIII. században épült. A kupolák freskóit id. és ifj. Dorfmeister, apa és fia festették, a Szentgotthárdi csata jelenetét is. / II. József, a "kalapos" király feloszlatta a ciszterci rendet is, de a szentgotthárdiakat megkímélte.
/ A korábbi templom egy részét magtárrá alakították át, 1980-ban pedig színházzá. Az erődítmények és az első ciszterci templom más részei, alapjai láthatóak a színház oldalában és mellette.
 Szentgotthárd mellett 1664 augusztus 1-én a Montecuccoli vezette keresztény hadak elsöprő győzelmet arattak a Köprülü Ahmed vezette török sereg felett. Ám a habsburg császár, I. Lipót nem használta ki e hatalmas győzelmet, mert veszélyesebbnek tartotta törököknél a franciákat és egy egyesülő Magyarországot !!! A Vasvári békét a korábbi megosztás meghagyásával kötötte meg. Ez megdöbbentette az akkori Európát, s a magyar nemzetben is ekkor tudatosult: a habsburg császárságnak nem igazán érdeke egy egységes Magyar Királyság. Ezt követően számos habsburg ellenes szervezkedés és felkelés történt, melyek sajnos elbuktak. Legtovább a Rákóczi szabadságharc éltette a reményt, melynek során a fejedelem kurucai kétszer is csatát nyertek Szentgotthárd mellett az osztrákok felett. A második győztes csatát 1705 december 13-án vívta Vak Bottyán generális.
Szentgotthárd csendes, kedves kisváros a jelenlegi osztrák, szlovén, magyar, hármas határ közelében. / Fotók: 2016./
 

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /