Szolnok
Szolnokon és környékén a kőkortól kezdve számos egymást követő népesség telepedett meg rövidebb hosszabb ideig, a vaskortól kezdve ismerjük neveiket is, szkíták, szarmaták, gepidák, avarok. Magyar őseink a IX. század végén népesítették be a környéket, számos temetkezési helyüket tárták fel a régészek, bár többségüket már a feltárás előtt részben elpusztították mezőgazdasági műveléssel ill. homok bányászattal. Így is számos velük eltemetett tárgy, lelet került a múzeumokba, ezekből vándor kiállítás is volt, itt láthatók a honlapon: http://www.magyarorszag-szep.hu/Nagykoru-Szolnok/index.html Az egyik legszebb egy gyönyörű aranyozott ezüst palmetta mintás tarsolylemez Szolnokon került elő, Strázsahalmon, amely egy "kunhalom", bronzkori temetkezés, bronzkori sírhalom. Őseink gyakran temetkeztek ezekbe a halmokba.
 A komcsi Szolnokon 1975-ben ünnepelték a 900 éves Szolnokot. Ez sajnos gyakori anakronizmus Magyarországon: az első okleveles említést veszik a települések "születésének", pedig sok-sok település neve évszázadokkal későbbi írott forrásokban bukkan csak elő. Szolnok első írásos említése: 1075, Zounok, a Garamszentbenedeki alapítólevélben. Zounok nyilván Szolnok első ispánjának a neve. A források szerint Gellért püspökkel együtt halt meg 1046-ban a kelenhegyi révnél a Vata féle "pogánylázadás" idején. Azaz a szolnoki ispáni vár és a település ennél korábban jött létre, Szent István korában mindenképpen állt, 1010-1020 körül épülhetett a föld-fa szerkezetű földvár a Tisza-Zagyva torkolatnál. Szolnok már minimum 1000 éves város. Az ispáni vár és az esperesség hatalmas kiterjedésű "megye", királyi terület központja volt, hiszen Belső-Szolnok Erdélyben terült el, s csak a XIII. században vált le Külső-Szolnok megyéről, a Tisza menti Szolnok megyéről. 
 Az ispáni földvár a Tiszai rév átkelőhely mellett állt. Itt volt az ország egyik legnagyobb sóraktára.
 A város és a vár a tatárjárás során elpusztult, elnéptelenedett, egy időben a megye gyűléseket is Varsány településen tartották, amely viszont a török időkben pusztult el, a mai Rákóczifalva és Rákócziújfalu helyén volt, szemben Várkonnyal.
 A város újra benépesült, mezőváros lett. A mohácsi vész után stratégiai jelentősége megnőtt, 1552-ben az egykori földvár helyén, melynek sáncainak helyét is alig találták meg, újra felépítették a földvárat. Még abban az évben megérkezett Ahmed Ali basa egy 40.000 fős török sereggel, a mintegy 1400 főnyi idegen zsoldos és a kis számú magyar védő szeptember 4-én elszökött a várból. A várat puskalövés nélkül foglalták el a törökök. A várban maradt Nyáry Lőrinc kapitány és a hozzá hű 50 hajdú török fogságba estek.
 A törökök létrehozták a Szolnok szandzsákot, dzsámit, minaretet, fürdőt, stb. és egy állandó Tisza hidat is építettek.
 A várat 1685-ben foglalták el a töröktől Heister habsburg császári generális csapatai. Caraffa habsburg császári fővezér a várat kijavíttatta, de a Thököly és a Rákóczi szabadságharcokban többször gazdát cserélt, s rommá vált. A Rákóczi szabadságharc után végleg lerombolták, maradványait széthordták. Semmi sem maradt meg a várból. 2019-2020-ban nagyszabású ásatások folytak Kertész Róbert régész vezetésével. Sok egykori épület, palota, stb. falait megtalálták, beazonosították.
 A mai Zagyva hídnál, az eredeti kapuvédő bástya helyétől északra, egy bástya jellegű épület épült, amely vármúzeum lesz.
 A város a gőzhajózás idején ismét fejlődésnek indult, majd 1847-ben megépült a Pest-Szolnok vasútvonal, így ismét fontos közlekedési csomóponttá vált.
 1849 március 5-én Damjanich tábornok hadteste kiegészülve Vécsey tábornok hadosztályával nagyszerű győzelmet aratott a habsburg Karger dandár fölött. / Mint tudjuk, ezt követte a sikeres tavaszi hadjárat, s a császáriak már "dögrováson" voltak, amikor az orosz cár hadserege megsegítette ferencjóskát, s elvette tőlünk a győzelmet, a szabadságot, az önállóságot./
 A kiegyezés után Szolnok rohamos fejlődésnek indult, egyre-másra épültek a gyárak, ipari üzemek, 1876-ban ismét megyeszékhely is lett.
 1919-ben 77 napig itt volt a front a kommunista tanácsköztársaság csapatai és az oláh hadsereg között. / Közben a két tűz közé került Székely hadosztály Kocsordnál megadta magát a románoknak. Nem a vörösöknek. http://www.magyarorszag-szep.hu/Kocsord/index.html / A románok júliusban megszállták a várost, s csak 1920 februárjában ürítették ki.
 A 20-as, 30-as években konszolidálódott a város élete, de 1944 június 2-án rettenetes bombatámadást élt át a város, az angol és amerikai repülő gépek több ezer bombát dobtak a vasútállomás környékére. Hatalmas volt a kár és rengeteg a halott. Később még több alkalommal bombázták Szolnokot, 1944 november 4-én foglalták el az oroszok a várost, s be is rendezkedtek tartósan, 4 orosz laktanya volt a városban 1991-ig ! / Édesapám Nagykörűnél harcolt ellenük, golyószórós volt, nem tudták megakadályozni az átkelésüket a Tiszán, annyian jöttek egyszerre gumicsónakokkal, hogy ellepték a Tiszát./
 Szolnok a kommunisták bástyája lett, Kádár anno a Szolnoki rádióban olvasta be hazaáruló beszédét. Meg is hálálta Szolnoknak a támogatást, hatalmas, 6 emeletes pártház épült a város központjában, innen irányították a várost az "elvtársak" 1990-ig. Közben átformálták a várost. A sok ipari üzemhez létszám is kellett, gomba módra szaporodtak a lakótelepek. A legnagyobb a Széchenyi lakótelep, közel 30.000 ember lakik ott, a lakosság 1/3-a.
 1990 után lassan ébredt a város, csak sok évvel később kezdődtek meg a fejlesztések. Az ipari park is későn létesült, állami támogatásból, de egyre több jelentős cég telepedett már meg ott, és a város régebbi ipari körzeteiben.
 / Nehezen készültem el Szolnok ismertetőjével, a fotók is cca. 15 év alatt készültek, apránként, mert 1976-1991 között itt éltem családommal. S bár az eleje nehézkes volt, de fiatalok voltunk és könnyebben vettük, 1982-től pedig fokozatosan javultak a dolgok, szabadabb lett apránként az élet, a GMK-zással pedig anyagilag is rendbe jöttünk. De mégis elvágyódtunk az egyre hangosabb és zsúfoltabb városból, s 1991-ben eljöttünk./  
 Elnézést kérek, hogy kivételesen személyes dolgokról is írtam az ismertetőben, nem tudtam nem így tenni.            
Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.   / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu