Tápioszele
Tápiószele első okleveles említése: 1219: Scela, a sztyeppéről hozott magyar szokás szerinti személynévi névadás, a személynév a szél, levegőmozgás, szóból ered. A Tápió előtag a patak nevéből vonódott hozzá. Területén újkőkori, szkíta, kelta és szarmata leleteket is feltártak. A tatárjárás, mongoljárás idején elpusztult, de hamar újratelepült. A török hódoltság korában 1690-ben ismét lakatlan, puszta volt, ezúttal is rövid időn belül újratelepült. Nevezetessége a Blaskovich kúria, múzeum. Az épületet a Viczián család építette 1906-ban, tőlük vásárolták meg a Blaskovichok 1911-ben. A múzeumban három nemzedékük által gyűjtött festmények, vadásztrófeák, fegyverek, pipák, porcelánok, stb. és az eredeti bútorok, berendezési tárgyak láthatók. A gyűjtemény és a kúria szerencsésen átvészelte a II. világháborút. A kúriát, a berendezést, a múzeumot "természetesen" államosították a kommunizmusban, de valami csoda folytán a Blaskovich testvérek, György és János lettek a múzeum kezelői, és ott is lakhattak halálukig, 1960-ig, ill. 1967-ig.
 Blaskovich Ernő alapította tápiószentmártoni telivér ménest a XIX. század második felében. Itt született 1874-ben Kincsem a leghíresebb magyar versenyló, angol telivér. 54 versenyen indult és 54-szer nyert !
 A Blaskovich testvérek régészettel is foglalkoztak, saját birtokukon pénzelték a Nemzeti Múzeum ásatásait. 1923-ban Tápiószentmártonban a sőregi út melletti dombon került elő a híres szkíta aranyszarvas, pajzsdudor, elektron, azaz arany-ezüst ötvözet. Eddig összesen kettő ilyet találtak Magyarországon, a másikat Mezőkeresztes-Zöldhalompusztán.
/ Fotók: 2015. A múzeumban nem tudtam fotózni, honlapjuk: http://blaskovichmuzeum.hu Tápiószentmárton Kincsem lovaspark honlapja: http://www.kincsemlovaspark.hu  Itt van az "Attila domb" is, ahol a hiedelem szerint Attila fából épült palotája állt./
 

Kattintson egy képre, ha szeretné nagyobb nézetben megtekinteni.  / Főoldal: www.magyarorszag-szep.hu  /